Моята количка
Вашата кошница е празна!
Скъпоценните камъни и минералите са невероятни творения на природата, които могат да се образуват в продължение на милиони години. Някои от тях се срещат често, като минералите от силициевата група, например. Но съществуват и такива кристали, които са открити само в единични екземпляри или находищата са толкова оскъдни, че се причисляват към категорията „редки минерали“.
Този бледорозов кристал е открит за първи път през 60-те години на 20. Век в Квебек, Канада. Именуван е в чест на семейство Пудрет – притежателят на кариерата, където камъкът е намерен. Признат е международно за нов вид едва през 1986г.
снимка: Wikipedia
Съществуват много бели, сиви и зелени опали в света, но черният се среща изключително рядко. Най-ценният екземпляр е открит в австралийския щат Нов Южен Уелс през 1938г., като теглото му било 180 карата, а цената му достигнала приблизително 800 000 долара през 2005г. Въпреки името си, този вид минерал има не само черни, но и кафяви, зелени и тъмносини разновидности. Един от най-популярните видове е т. нар. Огнен опал, за който можете да научите повече от статията ни Топ 10 на най-красивите минерали, които някога сте виждали!
снимка: Gem-A
Открит през 1967г., този камък се среща само в северните части на Танзания и притежава наситени синьо-виолетови нюанси, когато е подложен на висока температура. Естественият му цвят е кафяво-червен, но истински ценен е синият танзанит, който не е бил подлаган на термална обработка. Често такъв екземпляр може да се сравни със синия сапфир.
снимка: Weinrich Minerals
Бенитоитът е син минерал, който е открит в началото на миналия век. Първоначално геолозите го причислили към корундната група, поради сходния му със сапфира син цвят. По-късни изследвания обаче установили, че бенитоитът няма общи черти с известния скъпоценен камък. С твърдост само 6 - 6.5 по скалата на Моос, бенитоитът е мек и следователно неподходящ направата на бижута минерал.
Името му произлиза от района на река Сан Бенито, където е открит за първи път. Качествен бенитоит е намиран единствено в Калифорния и затова през 1985г. минералът става официален полускъпоценен камък на щата. Бенитоит е намиран също в Япония, Австралия и щата Арканзас, но количествата са малки.
снимка: wigmoretrading.com
Разновидностите на берила – известният смарагд, както и морганитът са редки сами по себе си, но червеният берил е най-малко разпространен. Този вариант е намиран единствено в щатите Юта и Ню Мексико. Разбира се, наситеночервеният цвят е това, което го прави толкова рядък и желан, а самият камък се образува при замяната на алуминиевите атоми с манганови. Този изключително рядък камък се оценява също толкова високо, колкото 40-каратов диамант. За разлика от него обаче, най-големият червен берил, намиран някога, тежи само 8 карата.
снимка: www.irocks.com
Въпреки ограничените количества, в които обикновено се намира, този минерал е най-ценен, когато е оцветен в прозрачно тъмнозелено. В края на 90-те години на миналия век, Christie’s продава на търг колие с жадеит за близо 10 милиона щатски долара.
снимка: www.le-comptoir-geologique.com
Именуван на ирландския минералог Ричард Таафе, който го открива през 1945г., таафеитът е един доста рядко срещан камък. Истината е, че само шепа от вида са били намирани някога, което го прави високоценен колекционерски минерал.
снимка: www.GemRockAuctions.com
Досущ като трудното за произнасяне име, Грандидиеритът е също толкова трудно откриваем. Открит е за първи път през 1902г. в южните части на Мадагаскар и подобно на александрита и танзанита, е плеохроичен. Това означава, че може променя цвета си от синьо в зелено и бяло и заради това си качество понякога е погрешно смятан за серендибит.
снимка: Wikipedia
На второ място в класацията на редките минерали е този камък с нестандартно име. Доколкото е известно на учените, само един-единствен екземпляр е бил откриван някога. Той е намерен в района на Могок, Мианмар, а базата данни за минералите на Caltech го описва като малък (1,61 карата) наситенооранжев камък, който Международната минераложка асоциация официално признава през 2015 г.
снимка: www.Mindat.org
Челната позиция в класацията заема пейнитът, който според мнозина, включително книгата за рекордите на Гинес, е най-редкият минерал в света. Знае се за съществуването на само два кристала. Минералът съдържа алуминий, калций, борон, цирконий и кислород.
снимка: Ebay